Jak działamy

W „Pluszowym Misiu” wspieramy dzieci w rozwoju korzystając z założeń „edukacji wzbogacającej życie”, czyli Nonviolent Communication (NVC) Marshalla B.Rosenberga.
Inspiracją jest dla nas również koncepcja ochrony naturalnych kompetencji dziecka, opracowana przez duńskiego pedagoga Jesper Juula, eksperta w dziedzinie komunikacji w rodzinie i relacjach z dziećmi, autora bestsellerowych książek min. „Twoje kompetentne dziecko”, „Nie-z miłości”, „Przestrzeń dla rodziny”.

Chcemy, aby dzieci doświadczały świata, twórczości i kontaktu między sobą i z nami w pokojowy sposób. Razem się bawimy, uczymy i rozwijamy w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Nie zmuszamy dzieci do tego, aby robiły to, czego od nich chcemy, jeśli to nie zaspakaja ich potrzeb.
W ten sposób uczymy dzieci kontaktu z samym sobą, ufaniu własnej intuicji, wspieramy adekwatną samoocenę, pracujemy na szczęśliwe dorosłe życie. Nie mamy karnych krzesełek , czy „jeżyków”. Nie etykietujemy dzieci „grzeczne”, czy „niegrzeczne”. Jesteśmy przekonane, że kiedy dzieci zachowują się „źle”, to znaczy, że źle się czują i w ten sposób mówią nam o swoich niezaspokojonych potrzebach . Wiemy, że kiedy te potrzeby są widziane (nazwane , zaakceptowane chociaż nie zawsze zaspokojone ), wówczas mamy szansę na prawdziwy kontakt z dzieckiem , a jako nauczyciele mamy szanse bezpiecznie przekazywać wiedzę, którą dzieci bardzo efektywnie nabywają.

Podstawą współpracy z dziećmi są dla nas potrzeby dzieci i nasze, opiekunów.

Wiedząc, że małe dzieci rozwijają się poprzez ruch, doświadczenie i interakcje (których dostarczamy im w naturalnym różnowiekowym środowisku), chcemy przygotować dzieci do nauki w szkole, do nauki czytania i pisania oferując ciekawe i przyjemne zajęcia ruchowo – rytmiczne, sensoryczne, muzyczne , plastyczne, naukowe i terapeutyczne.

Statut naszego Przedszkola

Przedszkole Niepubliczne